گجت Orcam MyEye Pro یک دستگاه هوشمند است که برای کمک به افراد نابینا یا کم بینا طراحی شده است. این دستگاه قابلیت تشخیص و خواندن متون، تشخیص چهره‌ها، تشخیص اجسام و توصیف محیط اطراف را دارا می باشد.

با استفاده از دوربینی که در دستگاه قرار دارد، Orcam MyEye Pro قادر به خواندن و تشخیص متون موجود در کتاب‌ها، روزنامه‌ها، منوها و سایر موارد است. همچنین، با تشخیص چهره‌ها می‌تواند به شما اطلاع دهد که کدام شخص در حال صحبت کردن است. این دستگاه همچنین قادر به تشخیص و توصیف اجسام محیط اطراف شما است و می‌تواند بازخورد صوتی دربارهٔ آنها ارائه دهد.

Orcam MyEye Pro بر اساس تکنولوژی هوش مصنوعی (AI) کار می‌کند و با اتصال به یک عینک یا قطعه‌ای که به چشم یا کلاه قابل اتصال است، قابل استفاده است. این دستگاه با استفاده از باتری قابل شارژ عمل می‌کند و به کمک دستورات صوتی قابل کنترل است.

OrCam یک شرکت است که محصولاتی را برای کمک به افراد کم‌بینا و نابینا تولید می‌کند. این شرکت توانست با ساخت دستگاه MyEye Pro جایزه نوآوری CES را برنده شود. MyEye Pro با قابلیت خواندن متن چاپی و دیجیتالی، شناخت افراد، شناسایی محصولات و ویژگی‌های دیگر، به نابینایان و کم‌بینایان کمک می‌کند. در بخش‌های “نوآوری در دسترسی” و “سلامت و تندرستی”، OrCam موفق شده است جایزه CES را بدست آورد.

OrCam's MyEye Uses Computer Vision To Read The World, 48% OFF

یکی از بنیانگذاران و رئیس OrCam، پروفسور آمنون شاشوا، در وبلاگ شرکت نوشته است که در طول پاندمی کرونا، چالش‌های دسترسی برای کاربران افزایش یافته است. MyEye Pro روی عینک نصب می‌شود و اطلاعات بصری را به صورت شنیداری با کاربر به اشتراک می‌گذارد. ویژگی کلیدی جدید آن Smart Reading است که به شکلی مشابه عملکردهای Ctrl-F/CMD-F در رایانه‌های شخصی عمل می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد اطلاعات خاصی را دریافت کنند. یکی از داوران CES درباره این ویژگی گفته است که:

قابلیت خوانش هوشمند تعاملی به کاربران اجازه می‌دهد به تجربه‌ای که به طور اختصاصی برای آن‌ها طراحی شده، دسترسی داشته باشند.

یکی دیگر از ویژگی‌های اخیر که در سال گذشته معرفی شد، دستیار صوتی OrCam است. کاربران می‌توانند با استفاده از MyEye Pro (یا OrCam Read) دستور دهند تا قابلیت تشخیص چهره را فعال کند، یا از دستگاه بخواهند صفحات کتاب، روزنامه و منوی رستوران‌ها را بخواند. همانطور که داوران CES تاکید کردند، “Hey OrCam” که به‌تازگی منتشر شده است، امکان کنترل تمام ویژگی‌ها و تنظیمات دستگاه را بدون نیاز به هدست و با استفاده از دستورات صوتی فراهم می‌کند.