“وقتی اولین بار یک توپ را دفاع کردم، احساس کردم به جایی تعلق دارم!”

دیوید اسمیت، سرعتی‌زن و بازیکن شماره ۲۰ تیم ملی والیبال آمریکا می‌باشد. زمانی که دیوید به دنیا آمد اختلال شنوایی داشت و این مشکل رفته‌رفته حاد شد، اما با این وجود اسمیت توانست خود را به تیم اصلی کشورش برساند و همراه با آن، افتخاراتی کسب کند.
در این مقاله زندگی‌نامه دیوید اسمیت را مورد بحث قرار می‌دهیم:
دیوید اسمیت (David Smith) در ۱۵ مه ۱۹۸۵ در منطقه پانوراماسیتی لس¬آنجلس (Panorama City) متولد شد. در سانتا کلاریتا (Santa Clarita) بزرگ شد و در دبیرستان ساگوس (Saugus High School) تحصیل کرد. والدینش ریک و نانسی (Rick and Nancy) ، برادر بزرگتر او رابرت (Robert) و خواهر کوچکترش کریستن (Kristen) می¬باشند.
بالاترین درصد ضربه او یک رکورد جدید در مدرسه بود. او همچنین رکورد تک‌دفاع فصل UCI را با تعداد ۱۶۰، شکست و کار خود در UCI را به عنوان پیشگام تمام دوران مدرسه در دفاع روی تور به پایان رساند.
در سال ۲۰۰۷ به دانشگاه کالیفرنیا کمک کرد تا عنوان قهرمانان ملی NCAA (اتحادیه ملی ورزش دانشگاهی) را به دست آورد. اسمیت به همه تیم‌های اول کشور آمریکا و تیم¬های مسابقات NCAA معرفی شد.
او در سال ۲۰۰۸ با همسرش کلی (Kelli)، دونده و مربی دو استقامت، ازدواج کرد و یک پسر به نام کوهن (Cohen) متولد ۲۰۱۲ و یک دختر به نام امیلی (Amelie) متولد ۲۰۱۸ دارد.
اسمیت در سال ۲۰۰۹ به تیم ملی ایالات متحده دعوت شد. در آن سال، او به عنوان بهترین مدافع در مسابقات مقدماتی قهرمانی جهان انتخاب شد و در لیگ جهانی بازی کرد. در سال ۲۰۱۰، به تیم ملی ایالات متحده کمک کرد تا در جام پان امریکن (Pan American Cup) قهرمان شود. وی به عنوان دومین بازیکن امتیازآور در جام پان آمریکن ۲۰۱۱ معرفی شد و همراه تیم ایالات متحده مقام دوم را به دست آورد. وی در سال ۲۰۱۲ در لیگ جهانی بازی کرد، که در لیگ نیز ایالات متحده دوم شد. او اکنون در باشگاه زاکسا کوزله
( ZAKSA Kędzierzyn-Koźle ) در لهستان بازی می‌کند. و همچنین بازیکن حرفه¬ای والیبال آمریکا است که به عنوان مدافع میانی در تیم ملی ایالات متحده حضور دارد. اسمیت تقریباً ناشنوا است، اما قدرت بالایی در لب‌خوانی دارد و اکثر صحبت‌هایش را با زبان اشاره به بازیکنان منتقل و از سمعک استفاده می¬کند.
دیوید در دنیایی به دنیا آمد که او را درک نمی¬کرد. او که از بدو تولد دچار اختلال شنوایی بود، مدت زیادی از عمر و جوانی خود را صرف یافتن یک حس جایگزین، فرصتی برای شنیده شدن، برای برطرف کردن یکی از بنیادی‌ترین نیازهای انسانی، احساس ارتباط در بین سکوت و تمامی تردید‌هایش گذراند. اما در ورزش جایگاهی پیدا کرد که دنیا، نمی¬توانست او را نادیده بگیرد.
او می¬گوید: «به‌ نظرم ورزش خود من است. برای من، مخصوصاً در دوران رشد، راهی برای پیشرفت در یک شرایط منصفانه بود. مهم نیست چقدر خوب صحبت می‌کنید یا چقدر خوب می‌شنوید، برای پذیرفته شدن و دیده شدن می‌توانید بیرون بروید و می‌توانید به یک توپ ضربه بزنید، پرتاب کنید و بدوید. شما توسط بچه‌ها پذیرفته خواهید شد. این تمام چیزی است که بچه‌ها در آن سن به آن اهمیت می¬دهند.
“برای من، ورزش راهی برای نشان دادن خودم، و برای من احتمالاً این ساده‌ترین راه برای ارتباط با مردم و عضویت در یک گروه و جامعه بود.»
دیوید هرگز از نقص شنوایی خود به عنوان بهانه استفاده نکرد. حتی اگر میخواست هم، مادرش نانسی اجازه نمی‌داد. نانسی هم زمان با دریافت مدرک تدریس در کال استیت نورتریج (Cal State Northridge)‌، زبان اشاره آمریکایی را نیز آموخت. او به تدریس دانش آموزان ناشنوا در LAUSD پرداخت.
دیوید می‌گوید: «من فکر می‌کنم خانواده¬های دارای فرزند معلول، چه از نظر شنوایی، بینایی و یا جسمی- حرکتی، اگر هیچ تجربه‌ای در این زمینه نداشته باشند، سرخورده می‌شوند. اما مادرمن احتمالاً اعتماد به نفس بیشتری داشته که می¬دانسته چگونه با شرایط کنار بیاید و از من دفاع کند. چون مادرم تعداد بالایی از افراد ناشنوا را می‌شناخت که بسیار توانمند بودند، با اینکه شدت ناشنوایی آن‌ها از من بیشتر بود اما می توانستند کارهای مهم و زیادی انجام دهند؛ پس من هم می‌توانستم! مادرم، خصوصا در اوایل زندگی¬ام، حامی و پناهگاهی محکم برای من بود.

دیوید اکنون ۳۸ سال دارد و بهترین والیبال دوران حرفه ای خود را بازی می‌کند که شامل تجربه ۳ المپیک است.
اسمیت در ماه مه، پس از هدایت تیم باشگاهی خود، زاکسا لهستانی، به عنوان با ارزش‌ترین بازیکن سوپر فینال لیگ قهرمانان اروپا انتخاب شد.
او در چهار فصل با زاکسا یک عنوان لیگ، سه جام، دو سوپرکاپ و سه قهرمانی آخر لیگ قهرمانان لهستان را به دست آورد. وی سابقه بازی در تیم‌های اسپانیایی و فرانسوی را هم در کارنامه خود دارد.
در بیانیه خبری لیگ قهرمانان اروپا که اسمیت را به عنوان MVP (باارزش‌ترین بازیکن) لیگ اعلام کرد، آمده است: “دیوید اسمیت یکی از مهم ترین بازیکنان زاکسا در طی موفقیت های باورنکردنی آنها در لیگ قهرمانان CEV در سه فصل گذشته بوده است.”
او به نوعی یک بازیکن ساکت است، زیرا ممکن است متوجه او نشوید، اما در پایان، زمانی که به آمار نگاه می کنید، تاثیر قابل توجه او را به دلیل دفاع‌های زیاد، ضربه‌ها و عملکرد خوب می‌بینید.
قد او دو متر است که در دنیای والیبال، نسبت به دیگران قد کوتاه‌تری محسوب می¬شود. به همین علت او در گذشته خودش را با دیگران مقایسه می¬کرد، اما حالا دیگر این کار را نمی¬کند بلکه فقط سعی می¬کند بهترین عملکرد را ارائه ¬دهد.
اسمیت، دارای مدرک مهندسی عمران است، داشتن تحصیلات آکادمیک به او کمک می¬کند تا بتواند در بازی، اعداد، آمار و مکان‌هایی که بازیکنان در زمین حضور دارند را هوشمندانه¬تر تجزیه و تحلیل کند و راهی برای انجام بهتر بازی بیابد.
در زمین، دیوید اسمیت را بسیار تهاجمی می¬بینید که واقعاً پرشور و آتشین است و فریاد می زند. در صورتی که در زندگی واقعی، او انسانی آرام و خویشتن¬دار است.
خانواده‌هایی که کودکان ناشنوا دارند مسیر طولانی‌ای را طی می‌کنند تا اسمیت را در مسابقات Zaska ملاقات کنند. او در مواجهه با این خانواده ها بسیار صبور است، و همیشه پاسخگوی سوالاتشان قبل و بعد از مسابقه می-باشد.
دیوید می‌گوید :”نکته جالب در مورد زبان اشاره این است که آن یک زبان بین المللی نیست، اما من می توانم زبان اشاره لهستانی را درک کنم“

او پرقدرت به حرفه‌ی خود ادامه میدهد، و به آینده هموارتری برای انسان‌هایی متفاوت، ولی توانمند مثال خودش امیدوار است.